Hamilelikte kanama neden olur? Normal midir?

Gebelik döneminde bazı nedenlerden dolayı kanama görülmektedir. Gebelikte kanama bazı durumlarda normal olabilirken bazı durumlarda da ciddi bir sorunun habercisi olabilir. En önemli kanamalar gebeliğin ilk 3 ayı ve son 3 ayıdır. Gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelen kanamalar eğer başka bir neden yoksa gebeliğin düşükle sonuçlanmasına, son 3 ayındaki kanamalar ise erken doğuma işaret olabilmektedir. Onun dışında gebelikte kanama nedenlerini sizlere şöyle sıralayabiliriz:

- İmplantasyon: Gebeliğin başlangıcında döllenen fetüsün anne rahmine yerleşmesi demektir. Bu dönemde kişi genellikle gebe olduğunu bilmediği için adet kanamasıyla karıştırılabilir. Tedaviye gerek yoktur, aşırı miktarda kanama olmaz.

- Rahim Duvarının Gebeliğe Bağlı Değişiklikleri: Gebelik esnasında büyüyen rahim duvarında çatlaklar oluştuğundan meydana gelen kanamalardır. Normal bir durum olup herkeste görülmez.

- Mol Gebelik: Bir gebelik türü olup patolojik bir durumdur. Rahim içi üzüm salkımı şeklinde yapılarla dolar. Kanama esnasında da bu üzüm salkımı şeklindeki yapılar kanama yoluyla dışarı atılır. Hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur.

- Dış Gebelik: Gebelik ürününün yani bebeğin normal yerleşmesi gereken yerin dısında bir yerde yerleşmesidir ve güşükle sonuçlanır.

- Hemoroid (Bağsur): Anne adayı kanamanın yerini ayırt edemediği için karıştırılan bir kanama türüdür.

- Düşük Tehtidi veya Düşük: Ağrılı veya normal bir kanama, kanamanın içinde kan pıhtısına benzer parçalar varsa düşük düşünülebilir. Bu tür kanamalar genellikle gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelir. Kanamanın olmasıyla hemen doktora başvurulmalıdır. Kanama devam ediyor fakat bebek sağlıklı ise buna düşük tehtidi adı veriliyor. Doktor kontrolünde istirahat eşliğinde tedavisi sürdürülür.

Unutulmamalıdır ki gebelikte hiç bir kanama ihmal edilmemelidir ve hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

 

Benzer Yazılar

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkinin Bebeğe Etkisi
Bebekler rahim içinde güvenli ve vajinadan ayrı bir yerde olduklarından cinsel temastan direkt olarak  etkilenmezler. Devamı...
Hamilelerde sigara kullanımı – Prof. Dr. Metin İngeç
Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İngeç: ”Anne karnında sigaradan etkilenen bebekler, oksijen Devamı...
Gebelikte Grip Nasıl Geçer? – Dr. Burak Yücel
Hamilelik döneminde grip olan gebelere önerilerde bulunan Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları Devamı...
Gebelik Öncesi Babanın Yapması Gerekenler Ve Baba Olmadan Önce Beslenme
Bu yazımızda sizlere, gebelik öncesi babanın yapması gerekenlerden, baba olmadan önce yapılması gerekenlerden; Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional

Facebook